Prowadzący: Dr Paul Epstein, Kathleen Trewhella-Grant, Joanna Maghen
Termin: 2–4 marca 2017
Godziny: od 9:00 do 16:00
Koszt:
1600 zł dla osoby indywidualnej
1200 zł za osobę dla 2 osób z tej samej placówki
Adres: Z-Hotel Business & SPA, ul. Wczasowa 25, 05-402 Otwock
Jest taki stary dowcip: zaproś dwóch przywódców i poproś ich, by podali definicję przywództwa, a usłyszysz trzy różne definicje i opinie. Lecz przywództwo samo w sobie nie jest żartem. To wymagająca, ale dająca spełnienie praca. Czasami przywództwo wydaje nam się za trudne, przytłaczające i wysysające z nas siły. A czasami jest dla nas powołaniem.
Często definiujemy przywództwo jako zaszczytną pracę, ponieważ wymaga ogromnego poświęcenia dla innych. Definiujemy je jako służbę – nauczycielom, pracownikom, rodzicom i dzieciom. Ponadto definiujemy przywództwo jako sferę wpływów. To, czego oczekują i jak funkcjonują w twojej szkole nauczyciele, rodzice i dzieci jest odbiciem ciebie – jak postrzegasz i jak rozumiesz wpływ świata zewnętrznego na twoją szkołę. Nie powinno to być dla ciebie ciężarem, ale powinno kierunkować twój rozwój i poszerzanie wiedzy. Na tym się powinna koncentrować twoja służba.
Podczas intensywnego trzydniowego warsztatu będziemy odkrywać zasady przywództwa, którymi należy się kierować w tej zaszczytnej pracy i które determinują organizację, praktykę i kulturę szkoły. Te zasady będą sformułowane w duchu Montessori. Wśród nich znajdą się: zarządzanie wolnością i odpowiedzialnością, prowadzenie nauczania zgodnego z rozwojem dziecka, przygotowanie otoczenia dla dorosłych i dzieci, dbanie o siebie i innych ludzi, i inne.
Kiedy zastosujemy te zasady, nasza szkoła Montessori stanie się dynamiczna i energetyzująca, stanie się miejscem owocnej nauki i rozwoju dla nauczycieli, pracowników, rodziców i (oczywiście!) dzieci.
Nauczymy się, jak wdrożyć te zasady, a ponadto:
Praca przywódcy może być wymagająca, ale także przynosi poczucie spełnienia. Wprowadzenie do tej pracy zasad Montessori wyznacza jej zaszczytne cele do osiągnięcia.
Prowadzący
Dr Paul Epstein
Paul Epstein pracował jako administrator, nauczyciel, badacz, konsultant, międzynarodowy wykładowca i autor w dziedzinie edukacji Montessori. Posiada 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu, był dyrektorem szkoły, kierował programami kształcenia nauczycieli, koordynował program nauczania w publicznych szkołach profilowanych. Był nauczycielem Montessori na wszystkich poziomach edukacji: przedszkolnym, podstawowym, średnim, a także wykładowcą akademickim. Jego ostatnia publikacja to: An Observer’s Notebook: Learning from Children with the Observation C.O.R.E. (wydanie polskie: Z notatek pedagoga Montessori. Poradnik, Kraków 2014). Jest także współautorem The Montessori Way (Droga Montessori) – kompleksowej pracy o metodzie Montessori.
Z Paulem Epsteinem można się kontaktować przez email: paul@paulepstein.us
Kathleen Trewhella-Grant
Kathleen Trewhella-Grant jest jednym z założycieli Five Oaks Academy Montessori School, która znajduje się w Simpsonville w Karolinie Południowej. Związana jest z tą placówką od 2003 roku, obecnie pracuje tam jako dyrektor wykonawczy. Kathleen rozpoczęła pracę nauczyciela w 1987 roku. Ukończyła na Uniwersytecie w Południowej Karolinie fakultety z języka angielskiego i antropologii. Posiada certyfikat wczesnej edukacji Montessori (dzieci 3-6 lat) akredytowany przez AMS, wydany przez placówkę St. Nicolas mającą oddziały w Maitlandzie, na Florydzie i w Londynie. Była nauczycielką (a od 1994 dyrektorką) w Montessori West w Atlancie w stanie Georgia, pracowała także w Central Presbyterian w Anderson w Południowej Karolinie. Uczyła się języka niemieckiego w ISD w Stuttgarcie w Niemczech i była zatrudniona jako prywatny nauczyciel w Baden-Baden.
Kathleen uczęszczała na kursy kierowania i administrowania placówką prowadzone przez Międzynarodową Radę Montessori (International Montessori Council – IMC), Amerykańskie Towarzystwo Montessori (American Montessori Society – AMS) oraz Międzynarodowe Programy Edukacyjne Montessori (Montessori Educational Programs International – MEPI). Z wszystkimi tymi instytucjami jest związana. Była także członkiem-założycielem oraz prezesem Związku Montessori Południowej Karoliny (South Carolina Montessori Alliance – SCMA), a obecnie zasiada w zarządach prywatnych i publicznych szkół Montessori należących do SCMA.
Ponadto Kathleen jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa na rzecz Umysłu, Mózgu i Edukacji (International Mind, Brain, and Education Society – IMBES). Prezentowała też wystąpienia podczas krajowych i międzynarodowych konferencji organizowanych przez IMC, AMS i SCMA.
Z Kathleen Trewhellą-Grant można się skontaktować mailowo: kathleen@fiveoaksacademy.com
Joanna Maghen
Od wielu lat zaangażowana jest w edukację montessoriańską w Kanadzie, gdzie mieszka od 25 lat i była dyrektorem szkoły Montessori w Toronto. Jest trenerem Montessori, konsultantem szkół i przedszkoli, z wieloletnią praktyką w międzynarodowych instytucjach montessoriańskich. Joanna od wielu lat zaangażowana jest w edukacje montessoriańska w Ameryce Północnej, a od roku 2006 aktywnie uczestniczy w warszawskiej społeczności montessoriańskiej. Jest rodzicem i nauczycielem montessoriańskim, a także trenerem kursów wczesnej edukacji Montessori oraz kursów szkolnych Montessori. Posiada dyplom (3-6) Montessori-Partership UK oraz dyplom (6-9) Canadian Montessori Teacher Education Institute Elementary. Założycielka i dyrektor Polskiego Instytutu Montessori.
Cena nie obejmuje noclegu i wyżywienia. Istnieje możliwość wykupienia noclegów i wyżywienia na miejscu – na hasło Montessori 10 % zniżki!
Polski Instytut Montessori
Lwowska 11/3
00-660 Warszawa
Adres do korespondencji
Ośrodek Szkoleniowy PIM:
ul.Cybernetyki 13
02- 677 Warszawa
Dane rejestrowe
NIP: 5291752798
REGON: 141521190
Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych – 2.14/00260/2022
Numer konta
05 1090 1056 0000 0001 0976 5349
Kontakt
📧 sekretariat.pim@montessori.info.pl 📱+ 48 723 555 502 (godz. 9-13)
📧 instytut.montessori@gmail.com 📱 +48 667 879 300 (godz. 9-17)